Problemy z wymową Kraków

Umiejętność komunikowania się nie jest przedmiotem szkolnym, ale to właśnie ona ma decydujący wpływ na wszelkie sukcesy edukacyjne. W procesie nauczania dziecko wykorzystuje ją do wyrażania myśli, zapamiętywania i odtwarzania informacji, a także tworzenia interakcji z rówieśnikami i nauczycielami. Co jednak zrobić, gdy problemy z wymową stanowią przyczyną uczniowskich niepowodzeń, a terapia prowadzona przez logopedę nie przynosi pożądanych rezultatów?

Niepoprawna artykulacja głosek czy jąkanie się w większości przypadków przekłada się na trudności z nauką czytania i pisania. Z ich powodu dziecko jest bardziej narażone na osiąganie niższych wyników w nauce niż rówieśnicy. Cierpi też z powodu stygmatyzacji i obniżonego poczucia własnej wartości, co może prowadzić do unikania zajęć w szkole. Jeśli w sposobie mówienia Twojej pociechy zauważysz niepokojące sygnały, nie czekaj, aż wada wymowy się utrwali. Nasz terapeuta zdiagnozuje problem i dobierze terapię, która pomoże go rozwiązać. Zapraszamy!

Problem z wymową? Zapraszamy na terapię logopedyczną w Krakowie

Zaburzenia mowy utrudniają tworzenie i formowanie dźwięków potrzebnych do komunikowania się. Taki stan rzeczy może wynikać z wielu przyczyn, czasem nawet niezwiązanych bezpośrednio z dysfunkcjami narządów biorących udział w procesie artykulacji. Powodem problemów logopedycznych wymagających terapii najczęściej są:

  • deficyty lewej półkuli mózgu,
  • wady słuchu,
  • częste infekcje uszu,
  • nieprawidłowości w budowie ust, języka czy szczęk,
  • alergie,
  • problemy ogólnorozwojowe,
  • brak stymulacji ze strony środowiska.

Wizyta w naszym Centrum Terapii rozpoczyna się od kompleksowej oceny potrzeb dziecka. Ku zaskoczeniu wielu rodziców i maluchów nauka poprawnej wymowy wcale nie polega na żmudnym powtarzaniu dźwięków i wyrazów. Jako jedyny w Polsce ośrodek stosujemy innowacyjną metodę dr Roberta Melillo, opartą na najnowszych badaniach w zakresie neuropsychologii. Nasza terapia w Krakowie to znacznie więcej, niż proponuje logopeda. Wykorzystujemy między innymi nowatorskie urządzenia synchronizujące pracę mózgu, takie jak Metronom czy Eyelights. Ich stosowanie nie zaburza w żaden sposób komfortu dziecka i przynosi wyraźne efekty.

Jak rozpoznać wadę wymowy u dziecka?

U każdego dziecka proces rozwoju mowy przebiega tak samo, choć jego tempo może się nieznacznie różnić. Według logopedów opóźnienia wynoszące mniej niż 6 miesięcy nie wymagają terapii. Na co zwrócić uwagę w poszczególnych latach życia? U niemowlęcia najważniejsze jest gaworzenie, reagowanie na dźwięki, nawiązywanie kontaktu z otoczeniem. Od dwulatka oczekuje się poprawnej wymowy wszystkich samogłosek i większości spółgłosek. Około trzeciego roku życia pojawia się żywe zainteresowanie komunikacją werbalną – jego brak często motywuje rodziców do wizyty u logopedy. Przedszkolaki uczą się trudnych głosek, jak  s, z, c, dz oraz  sz, ż, cz, dż, a ich wypowiedzi stają się coraz dłuższe, natomiast pojawiające się w nich uproszczenia i przeinaczenia nie stanowią problemu. Sześciolatek powinien poprawnie wymawiać wszystkie głoski, łącznie z r oraz mówić w sposób wyraźny i zrozumiały również dla osób obcych. Najczęstsze wady wymowy, z jakimi nie zawsze radzą sobie logopedzi prowadzący terapię z dziećmi w wieku szkolnym to:

  • jąkanie się,
  • zaburzona płynność wypowiedzi (powtarzanie lub przedłużanie dźwięków, zacinanie się),
  • niespójna lub nietypowa tonacja głosu,
  • zaburzenia artykulacji (seplenienie, niepoprawna wymowa r).

Zadaniem rodzica jest wnikliwa obserwacja dziecka na każdym etapie rozwoju i dopilnowanie wizyty u specjalisty, zanim wada się utrwali. Pierwszym wyborem jest zwykle logopeda, warto jednak wiedzieć, że kompleksowe podejście do zaburzeń mowy w kontekście szkolnych niepowodzeń dziecka przynosi lepsze rezultaty. Prowadzone przez nas wszechstronne badania obejmują wywiad i obserwację, ocenę zakresu rozumienia, zdolności do wypowiadania się, rozwoju i klarowności mowy oraz motoryki narządów artykulacyjnych. Uzyskane w ten sposób informacje pozwolą nam określić źródło problemu i dobrać optymalną terapię w naszym gabinecie w Krakowie.

Jak zachować się, kiedy nasze dziecko ma wadę wymowy

Jeśli coś Cię niepokoi w sposobie mówienia Twojej pociechy, nie czekaj, aż „wyrośnie” z problemu. W żadnym przypadku nie wyśmiewaj ani nie wprowadzaj kar za błędy artykulacyjne. Nie wymuszaj także powtarzania słów w poprawnej formie – w ten sposób nie skorygujesz wady wymowy. Wspieraj dziecko podczas aktywności werbalnych i chwal nawet za najmniejsze postępy. Zrezygnuj ze spotkań z logopedą, jeśli masz wrażenie, że przynoszą one znikome rezultaty. Ocenę poziomu rozwoju umiejętności językowych i zdiagnozowanie przyczyny problemów pozostaw naszym specjalistom.

Wczesne rozpoznanie zaburzeń rozwoju komunikacji werbalnej zwiększa efektywność terapii. Jeśli Twoje dziecko ma trudności z wymową, w naszym gabinecie w Krakowie zdiagnozujemy je i zaproponujemy odpowiednie leczenie w zakresie szerszym, niż może to zrobić logopeda pracujący standardowymi metodami. Zajmujemy się zarówno wadami artykulacyjnymi, jak i zaburzeniami spowodowanymi deficytami lewej półkuli mózgu, jąkaniem, dysartrią czy nieprawidłowościami w rozwoju aparatu mowy. Zadzwoń do nas i przedstaw swój problem, a my postaramy się znaleźć jego rozwiązanie. Zapraszamy!